Ekonomi

Denizlerde hamsi bolluğu sürüyor, balıkçılar farklı türlerin ortaya çıkmasını bekliyor

Denizlerde hamsi bolluğu yaşanırken, balıkçılar deniz sıcaklığının düşmesiyle birlikte tezgahlarda farklı balık türlerinin ortaya çıkmasını bekliyor.

1 Eylül 2023’te av sezonunun başlamasıyla birlikte hamsiler balıkçıların ağlarına takılmaya devam ediyor. Balıkçı ağları, hamsi bolluğu nedeniyle tezgahlarda fiyatların düşmesine neden oluyor. İlk piyasaya sürüldüğünde hamsi kilosu 100 TL’den satılırken şu anda yerli hamsinin fiyatı 40 TL. Balık fiyatları vatandaşları sevindirse de balıkçılar tezgahlarında farklı balık türlerinin bulunmasını istiyor. Deniz suyu soğumadığı için balık türleri yüzeye çıkmıyor. Balıkçılar denizlerin soğumasını bekliyor.

“Küresel ısınma balık türünü ve büyüklüğünü etkiledi”

12 yıldır balıkçılıkla uğraşan Kadir Vural, denizlerin soğumasıyla birlikte balık tezgahlarının çeşitlilik açısından artacağını belirterek, “Balıklardaki azalmayı küresel ısınmaya bağlıyoruz. Kasım ayına girdik ve hiçbir şey yok. Balık çeşitlerini hamsi, istavrit, mezgit gibi çeşitlerle devam ettiriyoruz. Balık çeşitlerinin geçen yıla göre daha az olduğunu ifade ederek, “İstavrit, hamsi ve çinkopun yetişememesini küresel ısınmaya bağlıyorum. Denizler de soğumuyor. Hava neredeyse 20 derece” dedi. -RİZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu