Ekonomi

BDDK’dan derecelendirme kuruluşlarına ilişkin düzenlemede değişiklik

BDDK tarafından Derecelendirme Kuruluşlarının Yetkilendirilmesine ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre 3 kişiden oluşması gereken derecelendirme komitesinde görev alacak üyelerin en az üçte ikisinin Türkiye’de yerleşik olması kuralı korunurken, en az bir üyenin bulunması şartı aranıyor. Aşağıdaki mesleki deneyimlerden biri: “Banka, faktoring, finansal kiralama veya finansman şirketlerinde genel müdür.” veya bankalarda kredi/alacaklardan sorumlu genel müdür yardımcısı veya kredi komitesi üyeliği. Kurumdaki heyet lideri veya üyesi, lider yardımcısı veya bölüm başkanı. Üçüncü fıkra kapsamında belirlenen derecelendirme komitesi üyeliğinin görev süresi en az 2 yıldır.

Risk yönetimi birimi çalışanı, iç kontrol görevlisi/müfettişi, kredilendirme sürecinde kredi tahsis, mali analiz ve istihbarat veya kredi izleme ve değerlendirme fonksiyonlarını yürüten işçi, bankalar, faktoring, finansal kiralama veya finansman şirketlerinde en az sahip olmak koşuluyla asistan Toplamda 7 yıllık tecrübe. “Bir kuruluşta bankacılık uzmanı veya yeminli banka denetçisi, bir derecelendirme kuruluşunda derecelendirme uzmanı veya bağımsız bir kontrol kuruluşunda bağımsız denetçi olarak ilgili dönemler dahil olmak üzere çalışmış olmak.”

haber-payas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu