Teknoloji

Deprem Şiddetini “500 Atom Bombası” ile Karşılaştırma Hatası

ülkemizi derinden sarsan kahramanmaraş depremi beraberinde büyük bir yıkım getirdi. Bundan sonra sarsıntının büyüklüğünü anlamak için birçok yerde benzetmeler yapıldığını gördük. Aralarında en yaygın olanın atom bombası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Baştan söylemek gerekir ki; Standart bir atom bombası olmadığı için ” deprem x atom bombası büyüklüğündeydi “Bunun çok dengeli olmadığını söylemek. Çünkü tarihte Kahramanmaraş depreminin yaydığı güçten daha yüksek güç yayan bombalar gördük. Spesifik olarak baktığımızda ne değişecek?

Sosyal medyadaki en karışık bahislerden biri:

Büyük çoğunluk, patlama etkisinin ürettiği gücün yüzeyin üzerinde, eğer deprem kaynaklı ise yeraltıOrtaya çıktığı gerçeğini gözden kaçırıyor.

Ayrıca karşılaştırma yapılırken patlayıcı küçük bir alandaDeprem muazzam bir gücü serbest bırakırken, deprem geniş bir alan üzerinde Yaymayı unutmayın. Bu, gücün tek bir yerde ve çok güçlü bir biçimde hissedilmesini engeller.

Dolayısıyla deprem bölgesinde atom bombalarının etkisini görmüyoruz.

Çünkü dediğimiz gibi hem gücün geniş bir alana yayılması hem de konumu sönümleme konuşma konusu. Ancak sismik dalgalar dikkate alındığında günün sonunda ortaya çıkan güç değişmez.

Yani güç ölçüsü tahribata göre değil, sismik dalgalardan alınan verilere göre belirlenir.

Richter ölçeğinde sarsıntıların ortasındaki yoğunluk 1 değil 10 birimdir.

Başka bir deyişle, 7 büyüklüğündeki bir deprem, 6 büyüklüğündeki bir depremden 10 kat daha büyüktür. boyuta anlıyor Şiddet 30 birim olarak ilerliyor. 6 ila 7 büyüklüğünde depremler. yoğunluklarDemek ki aralarında 30 kat vardır.

Peki bu sarsıntının açığa çıkardığı güç hangi bombanın gücünün 500 katıdır?

Küçük Uzunluk

Kahramanmaraş sarsıntısının ortaya çıkardığı güç 32 petajulolarak görüntülenir. Hiroşima’yaDüşen bomba Little Long bombasıysa 0,063 petajul gücü vardı. 1000 terajoule’un 1 petajoule’e eşit olduğu düşünülürse, depremde açığa çıkan güç, Little Boy’un saldığı gücün 500 katından bile fazladır.

Öte yandan, Rusya’nın Çar bombasının serbest bıraktığı güç, 210 petajulonların seviyesindeydi.

Bu da Kahramanmaraş depreminde meydana gelen gücün 6,5 katından fazlası anlamına geliyor.

Ancak bu gücün Richter ölçeğindeki karşılığı yaklaşık olarak 8.1 büyüklüğünde deprem olarak görülür. Ancak bomba havada aktif hale geldiği için gücün sismik dalgalara dönüşmediğine dikkat edilmelidir.

Atom bombalarının ve aynı şiddetteki depremlerin tam bir yıkıma neden olmamasının nedeni, daha önce de belirttiğimiz gibi depremlerin bu enerjiyi absorbe edebilmesidir. bir yerdetoplamazlar, geniş bir alana dağıtırlar, yer altında oluşurlar ve bu nedenle söz konusu gücün bir kısmını toprak çeker diyebiliriz.

kaynaklar: Açık Tehlikeler, USGS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu